1. rész

A Tizenkét szent éjszaka Karácsonytól-Vízkeresztig tart. A hagyomány szerint december 25-én látogatták meg Betlehemben a pásztorok a kis Jézust. E találkozás belső minőségei az áldás, a csendes áhítat, a befelé fordulás. Január 6-án a Három királyok a világ távoli vidékeiről világi kincseket hoztak a kisdednek. (Vannak kultúrák, ahol éppen ez a nap az ajándékozás napja). E nap minőségei a világiasság, a tisztelet, az ajándék és ujjongás.

A befelé fordulás és a világiasság közötti hangulatváltozás 12 napon át tart és Újév napja épp középen helyezkedik el. Január 6.-át epifániának (vagyis az istenség megtestesülésének), illetve Vízkeresztnek hívjuk. Ekkor történt, hogy a 30 éves Jézus megkeresztelkedett, a Krisztus – Logosz lényt magába fogadta és hordozta 3 éven át.

Ha erre a 12 éjszakára ki tudunk alakítani egy saját szellemi gyakorlatot, úgy fog hatni, mintha kiemelkedne az időből. Azt élhetjük meg, hogy éppen ilyenkor nagyobb szabadságfokunk van

– új szokások kialakítására

– az elmúlt évünkre való visszatekintésünk gyümölcsöző lesz

– és észrevehetjük, hogy ez a 12 nap mintha leképezné az eljövendő 12 hónapot.

Az első éjszaka és nap mintha a Januárunk lenne kicsiben, s így tovább a tizenkét hónap…

Sokan, sokféle év-vissza- és előretekintő gyakorlatot fejlesztettek ki erre az időszakra. Mi is kipróbáltunk már számtalan formát. Az alábbi gyűjtemény egy ötletsor, ajánlás (nem pedig egy teljes program), amiből lehetőségeink és belső indíttatásunk szerint választhatunk napi gyakorlatot.

Életkérdés

A 12 éjszakát megelőzően, vagy éppen annak kezdetén gondolkodj el, hogy mi most az aktuális életkérdésed, amire egész évben kerested a választ. Vízkeresztkor tekints rá azokra a válaszokra, amiket ez a 12 éjszaka hozott. Ha ilyet nem találsz, akkor keress egy olyan témát, amit el akarsz mélyíteni az életedben. A következő évre sok inspirációt adhat, amin ekkor fáradozol.

Ritmus

Próbáld meg, amennyire csak tudod, hogy egységes ritmusban éld ezeket a napokat. Pl. ugyanakkor lefeküdni, ugyanakkor kelni, vagy legalább ugyanakkor ebédelni. Ez segíteni fog pontosabban emlékezni, viszonyulni, tisztábban látni.

Álmok

Jegyezd fel álmaidat a 12 éjszaka időszaka alatt az éjt követő reggelen. Figyeld éber figyelemmel az elalvás és a felébredés folyamatát. Készíts jegyzeteket a felébredéskor tapasztalt hangulatról.

Szilveszter éjszakája

Ez az éj a kapuja a makro- és mikrokozmikus erők találkozásának. Mit akarsz tenni a következő évben? Akarod keresni a “forrást” a belső Napot? Dolgozni azon, hogy tisztább tükörré válj? Keresni, mitől vagy Ember és hogy lehetnél még inkább az?

Visszatekintés

A 12 napon tekintsd át visszafelé az elmúlt hónapjaidat. Az első napon nézz rá decemberre, azután novemberre, s így tovább. Meglásd, könnyebben fog menni így az éved áttekintése, és fontos összefüggésekre világít rá, ha a megvalósulttól kiindulva haladsz a megvalósulási csírák irányába. A hónapjaidnak adhatsz egy jelzőt, színt, dallamot, rajzot, vagy akár karácsonyfa díszt – mindezek segítenek az évedet többdimenziósan látni. Használj az év visszatekintésre valamilyen munkafüzetet. Pl. YearCompass

Személyes tematika

A 12 napon keresztül válassz ki egy témát és foglalkozz vele mélyen. Pl. foglalkozz egy fontos ember életrajzával mindennap egy kicsit. Vagy tanulmányozd a tizenkettességet (A tizenték állatövi jegy egyenként, a tizenkét erény, a tizenkét érzékszerv, a 12 világnézet vagy az Új Jeruzsálem tizenkét drágaköve (Jel. 21. 19-20).

Napfény és árnyék

Figyelj a fényekre! Arra, hogy egyik nap világos, fényes, vagy pedig sötét, borongós: ez visszatükröződhet a következő év megfelelő hónapjában.

Elmélyülés

Olvass egy történetet, vagy imádkozz, meditálj. Keresd a belső egyensúlyod – közeped. Mélyedj el, gyakorolj valamit. Ezzel kis oázisokat hozol létre a napok folyamán – olyan belső tereket, melyek a saját szándékodból jöttek létre.

Naplózás

Írhatsz naplót, mi történt veled aznap. Emelj ki minden nap legalább egy történést, amiért hálát adsz.

Művészet

Válassz egy verset, imát, festményt, szobrot, műalkotást egy-egy napra. Ezek továbbvihetőek aztán a következő év adott hónapjaira. Ezáltal előkészítjük az új évet, magokat ültetünk a jövőnek.

2. rész

Gwendolyn Fischer gondolatai a 12 szent éjszakáról

12 nap és 13 szent éjszaka

A Nap körforgása 12 hónap során 365 napot tölt ki, a Holdnak viszont csak 354 napra van szüksége, hogy tizenkétszer megfordítsa arculatát. A köztük lévő 12 nap különbséget az egyes naptárak különböző módon oldják meg (pl. szökőévek).

Norvég énekek szólnak arról, hogyan lehet összhangba hozni a Hold és Nap éveket. Az északi népek átélték ennek szükségességét ahhoz, hogy megfelelően helyezkedhessünk földi életünkhöz. Felfedezték, hogy e 12 nap alatt más az ember kapcsolata a természethez és a Kozmoszhoz.

A kétarcúság jellemzi ezt az időszakot. Mivel ekkor a szokásos rend nem olyan kötött, a kozmikus ősképek, a zodiákusok mélyebben tudnak hatni a földi világba. Viszont azok az erők is lazább gyeplőre vannak engedve, melyek a Föld felől érkeznek, és a fejlődést akadályozzák.

Az archaikus népek átélték a Kozmosz felől érkező magasrendűt és szentet, és az alulról érkező ösztönszerű hatásokat. Osztrák szokás szerint füstölővel járnak a mezőn a parasztok. (A német Rauch szó jelentése egyszerre: nyers, csiszolatlan, durva és füst.)

A 12 nap mindegyike egy-egy állatövi jegy erőhatásainak fokozott megjelenítése. Régebben jobban figyeltek az álmaikra ekkor az emberek. Egy jól megkomponált bevezető minden elemét tartalmazza a műnek. A következő év eseményeinek prófétaszerű előrejelzéseit lehet ebben az időszakban fogadni, ha ehhez fogékonnyá, érzékennyé tesszük magunkat.

Ebben segít minket a ritmusosság. Pl. nem mereven, de történhet az elalvás és ébredés nagyjából azonos időben. Ez is segíthet bennünket, hogy a lelki erőink tükröző hatása tisztább legyen, felismerhetővé váljon, ami a csillagok hatásából tükröződik.

Választhatunk ekkor egy olyan témát, amit el akarunk mélyíteni az életünkben. (Pl. a tizenkettesség által nyújtott teljességet hogyan fedezhetjük fel az életünkben.) Ez a következő évre sok inspirációt adhat, áldásos hatás a jövőre, amin ekkor fáradozunk.

Herbert Hann – az első Waldorf-iskola szabad vallás tanára – sok útmutatást kapott Rudolf Steinertől e témában is. A 12 szent éjszaka meghatározó és döntő hatású a következő év számára. Akaratunk szellemcsíráját ültethetjük el ebben az időszakban. Meghatározó, amit Szilveszter éjjelén teszünk, határozunk. Ekkor a Népszellem egy pillanatra szabadon hagy bennünket. És amit ekkor gondolunk, azt a legmagasabb hierarchikus lények tudják megragadni, és ez meghatározza a megvalósítás erejét. (Nem szó szerinti, de valósághű idézet.)

Szilveszter éjszaka a kapuja a makro- és mikrokozmikus erők találkozásának. Mit akarsz tenni a következő évben? Akarod-e szolgálni a nagy feladatot, hogy emberi lényedből létrejöhessen az „ötágú csillag”, majd a következő fokozat, a „hatágú csillag”, amikor az Isteni Erők felülről aláereszkednek, és azt várják, remélik, hogy a Föld fejlődése felől érkezik egy felfelé irányuló nyitottság, akarat az Emberek által.  És a két háromszög csillagban fonódhat eggyé.

Hogyan dolgozhatunk a 12 szent éjszaka adta lehetőséggel?

Gwendolyn Fischer javaslatai

Figyeljük éber figyelemmel az elalvás és a felébredés folyamatát. Készítsünk jegyzeteket a felébredéskor tapasztalt hangulatról.

• Minden napon tekintsünk vissza az elmúlt év megfelelö hónapjára!

– Milyen változások történtek akkor?

– Milyen téma foglalkoztatott?

– Mit hagytam befejezetlenül?

Gyakoroljuk az emlékezést. Vegyünk fel szálakat – hova visszük tovább?
  1. Éljünk annyira ritmusosan ezekben a napokban, amennyire csak lehet!
  2. Válasszunk ki egy témát és foglalkozzunk vele mélyen! Pl. foglalkozzunk egy fontos ember életrajzával minden nap egy kicsit.
  3. Tanulmányozzuk a tizenkettességet. Pl.: a zodiákust, a tizenkét erényt, a tizenkét érzéket, vagy az Új Jeruzsálem tizenkét drágakövét (Jel. 21. 19-20.).
  4. Figyeljünk különösen a fényekre! Az, hogy egyik nap világos, fényes, vagy sötét, borongós, visszatükröződhet a következő év megfelelő hónapjában.
  5. Olvassunk egy mesét minden nap, valamit, amibe elmerülünk. Ezzel kicsi oázisokat hozunk létre a napokban, amiket magunk teremtünk. Belsőleg feltekintünk és megvilágítjuk, felébresztjük a lelkünket.
  6. Írjunk naplót. Emeljünk ki minden nap legalább egy történést, amiért hálát adunk.
  7. Válasszunk egy verset, imát minden napra. Ezeket továbbvihetjük aztán a következő év adott hónapjaira. Ezáltal előkészítjük az új évet. Herbert Hahn szavaival: „Egy-egy jó magot ültetünk el az akaratunkba, a jó év érdekében.”
  8. Szilveszter éjfélkor: érdemes arra vonatkozó elhatározást tenni, hogy mit akarok a jövő évben tanulni, elérni.

Áldott 12 szent éjszakát!

(Összeállította Emich Szabolcs (1. rész), és Lázár Márta (2. rész és szerkesztés). Kép forrása: ekobebe.lv