HOVÁ VEZET A WALDORF ÚT?
– avagy mit jelent Waldorf szülőnek lenni egy változó világban
Összefoglaló a 2018 márciusában tartott nemesvámosi konferenciáról
Végtelenül örülünk, hogy ilyen sok intézményből, ennyien meghallottátok a hívó szót, s az embert próbáló hideg-, a téli fagy utolsó szorítása ellenére érdeklődő nyitottsággal, az együtt gondolkodás igényével ilyen szép számmal megjelentetek.
Az együtt töltött napok előzményeit és eseményeit szemléltető módon, a steineri hármasságra felfűzve mutatom be.
Gondolat – néhány kezdeményező szülő megértette az idők szavát. Rendszeres találkozásaik gyümölcseként picit még bizonytalankodva, ámde örömmel, lelkesen és elkötelezetten
Érzés – az összetartozás eszméjének figyelembe vételével hozzá fogott egy konferencia
megszervezéséhez – Akarat.
Mi az, hogy konferencia?
Területi elhelyezkedéstől függetlenül kialakuló valódi, élő, személyes kapcsolat.
Kézfogás a Waldorfos szülők közösségében.
Szépen körénk rendeződtek a körülmények is, köszönet érte a Fehérlófia Waldorf Iskola szervező csapatának, és a gondos, figyelmes 12-ikeseknek.
És megérkeztünk!
A szó minden értelmében. Képviseltük az ország közeli- és távolabbi településein lévő iskolákat. Jöttünk, mint kezdő- és haladó Waldorf szülők, képzettek és érdeklődők. A nyitottak, és azok is, kik eleinte kissé tartózkodva ízlelgették a furcsa hangzású antropozófia szót, ámde elfogadták, hogy bizony-bizony, a Waldorf nem egy alternatív pedagógia, hanem ennek a szellemi irányzatnak a nevelés művészete. Waldorf szülőnek lenni: ez egy közös motívum, ami meghatároz bennünket. Ez az alap állapot azonos bennünk, hasonlóak vagyunk a magunk sokszínűségével, az egymás közti konfliktusainkkal, az útkeresésekkel, sőt, tévedéseinkkel, hibáinkkal együtt. Ettől szép a közösség, ez formálja.
Mindannyiunknak itt a helye: az antropozófia talaján állóknak csakúgy, mint a „Waldorf menekült”-nek hívott szülőknek, akik egy réges-régi kötődés nyomán, hosszas keresgélések árán, néha tűzön-vízen át érkeznek meg, és talán maguk sem tudva, miért, eljutnak a Waldorf neveléshez. Az egyetlenhez, amely az embert, a gyermeket Test-Lélek-Szellem hármasságának látja – ahogy azt előadásában Takáts Péter tisztán megfogalmazta.
Mindannyian itt vagyunk: hordozzuk az impulzusát annak a példa nélküli szociális kísérletnek, melynek célja, hogy az ember kimunkálhassa magából
- az anyagot szellemmel felruházó
- a gondolatokat szíverőkkel átható
- a gyakorlatban megvalósító, új gondolkodásmódú Embert.
Hogy kisebb-nagyobb közösségeinkben, családunkban, iskolánkban, vagy akár még nagyobb léptékben gondolkodva megjelentessük, megéljük és működtessük a szociális hármas tagozódást, amely azt jelenti, hogy megvalósul
- a szabadság a szellemi életben, az oktatásban, kultúrában
- az egyenlőség a jogi, társadalmi közösségen belül
- a testvériség a gazdasági életben
Ez az emberek által létrehozott közösségek működésének folytonos, időtlen és szilárd, alapvető törvénye. (Nincs tehát olyan, hogy “majd jövőre, ha jól megy, akkor bevezetjük”!)
Összefogás a gyermekekért konferencia 2024.
„A gyermeket tiszteletben kell fogadni, szeretetben kell nevelni és szabadságban kell elbocsátani.” - mondta Rudolf Steiner, a Waldorf-pedagógia alapítója. Világunkban azonban nem annyira egyszerű a gyakorlatba konvertálni ezeket az értékeket, miközben a mindannapos...
Amikor a napok rövidülnek – Mihály-időszak, bátorságpróba, mérlegelés
Az alábbi összefoglaló a Mihály-időszakról-, a bátorságpróbáról- és a mérlegelésről szól. Szövege az ünnepről készült filmben elhangzó magyarázatokból áll. A film itt tekinthető meg. Az ünnep egyes részeiről Waldorf tanárok szólalnak meg, s mindeközben látjuk, hogyan...
Az élő Waldorf közösség
Ennek kialakítására sem útmutatás, sem recept, sem irányelv nem létezik. Találkozásaink, beszélgetéseink, valamint a csoportos foglalkozások megmutatták, hogy eltérő-, sőt, teljesen más módon is működhetnek jól a Waldorf iskoláink.
A Waldorf világ a helyén van. Nem nekünk kell a világhoz igazodnunk, hanem lassan-lassan a világ közeledik hozzánk. Pl. India érdeklődik a vegyszermentes, jó minőségű, nagyobb terméshozamokat adó biodinamikus gazdálkodás iránt. A gazdasági életben sorra jelennek meg a testvériség eszméje alapján formálódott organikus közösségek. Hatalmas az igény a Waldorf oktatásra és ez most főként régiónkban, Kelet- és Közép-Európában jelenik meg.
Mi a dolgunk?
Az, hogy élő Waldorf közösségeket működtessünk. Röviden megfogalmazva csak ennyi. De ennek itt és most van az ideje! Mert ez az, ami működik a világban. A mi felelősségünk – vagy vissza nem térő lehetőségünk – az, hogy eldöntsük:
Milyen eljövendő világ érdekében tevékenykedünk?
Közvetlen segítőink nincsenek, magunkra vagyunk utalva, s a dolgot nehezíti, hogy az ellenerők is igen tevékenyek, jó néhány „szabotőr kártyalap” is leosztásra került.
Ilyen tehát Waldorf szülőnek lenni egy változó világban. Mondjátok el szülő-társaitoknak is, hadd tudják meg!
Hogyan tovább?
Számos módon kapcsolódhatsz tevékenységeinkhez.
- Havonta szervezünk online konferenciát, ahol virtuálisan találkozunk, megbeszéljük ötleteinket. A kezdőoldalon táékozódhatsz mikor lesz a következő ilyen találkozónk. Itt pedig egy rövid leírást találsz arról, milyen technikát használunk ehhez.
- Követhetsz minket Facebookon a Magyar Waldorf Szülők szövetséges csoportban
- Feliratkozhatsz hírlevelünkre vagy írhatsz nekünk az info@waldorfszulok.hu címre
- Sok infót találsz a Waldorfról a szintén Facebookos, Waldorfos miértek csoportban
- Meg tudod nézni, hogy induláskor milyen ötleteink voltak
Terveink szerint ősszel találkozunk, és addigra igyekszünk kibontani a Domokos Márti által hozott Waldorf-témát, valamint egy másikat is, mely az open space csoportjaink egyik témája volt: média-tudatosságunk fejlesztése, ötletek és megoldások a gyermekeinket beszippantani igyekvő digitális világ ártó hatásainak elkerülésére.
Addig is hírleveleinken és online találkozóinkon keresztül tartjuk a kapcsolatot.
Az OpenSpace csoportok az alábbi témákról beszélgettek:
-
Vissza a természetbe
-
Waldorf Iskola és az Antropozófia
-
Értékelés
-
Digitalizáció, digitális világ
-
Közösségépítés
-
Gazdasági alapok
- A Magyar Waldorf Szülők Szövetségének jövője
Az egyes csoportok beszámolóiról itt olvashatsz (folyamatosan kerülnek fel)